shadow_left
spacer
Ana Menü
Amerika
Kanada
İngiltere
Almanya
Fransa
Avustralya
Japonya
Yeni Zelenda
Reklam


Bağlantılar

» isimler
» Siber Yazar
» Ferruh Mavituna Blog
Japonya'da Burs ve Eğitim
japanesse_university

Mühendislere burs


    Özellikle mühendislik, tıp ve genetik alanlarında dünyanın en iyi üniversitelerine sahip olan Japonya, her yıl araştırma ve yüksek lisans alanlarında başarılı öğrencilere burs veriyor. Toplam 55 bin yabancı öğrencinin eğitim gördüğü ülkede, daha çok mühendislik bölümlerinde okuyan çok iyi derecede İngilizce bilen gençlere burs olanağı tanınıyor.

    Konaklama, yiyecek, kitap masraflarının yanı sıra burs alan öğrencilere okul bittikten sonra dünyaca ünlü Japon firmalarında çalışma imkanı sunan Japonya'da eğitim dili Japonca. Çok az sayıda İngilizce eğitim yapan üniversite var. Japonca bilmeyen öğrenciler 6 ay ile 1 ay arasında değişen Japonca hazırlık derslerini aldıktan sonra branş derslerini almaya hak kazanıyor. Kısacası Japonya'da deniz biliminden, deprem mühendisliğine, uzakdoğu ekonomilerinden, robot teknolojilerine kadar pek çok spesifik konuda, burslu ya da özel statüde eğitim ya da araştırma yapan Türkler bulunuyor.

2 yıl parasız eğitim

    Yurtdışından toplam 55 bin öğrenciye kapılarını açan Japonya, yabancı öğrencilerden iki yıl para talep etmiyor, dünyaca ünlü Japon firmalarında çalışma imkanı sağlıyor

    Başta Milli Eğitim Bakanlığı ve bankalar olmak üzere Japonya'da pek çok kuruluş yabancı öğrencilere burs veriyor. Genellikle mayıs ve haziran aylarında başlayan başvurularla ilgili daha detaylı bilgiyi Japonya'nın Ankara Büyükelçili'ği ve İstanbul Konsolosluğu'ndan öğrenebilirsiniz.

    Japon Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın (Monbusho) burslarına başvurular, haziran ayında yapılıyor. Mühendislik, sosyal bilimler, tıp, hukuk, dil bilimleri, fen bilimleri ve diğer birçok dalda öğrenim gören ögrencilerin yararlandığı burs programında, araştırma, lisans ve Japanese Studies olmak üzere 3 ana kategori bulunuyor. Burslardan daha çok lisans üstü (master) öğrencileri yararlanıyor. 1.5 ile 2 yıl arasında süren eğitim programının ilk altı ayında, Japonca dil eğitimi veriliyor. Bursiyer adayları, Japonya Büyükelçiliği'nin oluşturacağı jüri tarafından yapılan ön eleme ve mülakat sınavı ile belirleniyor.

Üniversite mezunları için

    Her yıl mayıs ayında yapılan başvurulara, 35 yaşını aşmamış üniversite mezunu, İngilizce veya Japonca dillerinden en az birini çok iyi derecede bilen ve Japonya'daki devlet üniversitelerinin birinden kabul mektubu almış adaylar başvurabiliyor. Ayrıca, TOEFL'dan 520, IELTS'den 6.5, KPDS'den 70 puan, ÜDS'den 70 puan almanız veya Japonca Yeterlik sınavının 2. düzeyinden başarıyla geçmeniz gerekli.

Ekonomistler kaçırmayın!

    İşletme ve ekonomi üzerine Japonya'da yüksek lisans yapmak isteyenlerse Japonya'nın en büyük bankalarından Yamaguchi'nin sınavına katılabilirler. Her yıl aralık ayının ilk haftasında Ankara'da yazılı sınav yaparak burs vereceği öğrencileri belirleyen banka, burs süresince, öğrencilerin okul masraflarından ders kitaplarına kadar bütün ihtiyaçları ücretsiz karşılıyor. Ayrıca 10 ay, bankaya ait bir misafirhanede kalabiliyorsunuz.

Şimdi Japonca moda

    Herkes İngilizce biliyor, benim bir farkım olsun diyorsanız, Japonca öğrenmeye ne dersiniz? Kursu bitirdikten sonra, işiniz de hazır. Sayıları her yıl artan Türkiye'deki Japon şirketleri Japonca bilen eleman arıyor. Japonca öğrenmeniz için uzaklara gitmenize gerek de yok. Boğaziçi Üniversitesi'nden ODTÜ'ye Galatasaray'dan Türk-Japon derneklerine birçok yerde Japonca dersleri veriliyor. Japon alfabesinin zorluğundan dersler, konuşma ağırlıklı. Latin alfebesiyle eğitim yapıldığından Japonca yazı yazma öğretilmiyor. İşte Japonca kursları...

Ankara Üniversitesi
Tel : (0312) 310 32 80

İstanbul Teknik Üniversitesi
Tel : (0212) 232 47 27
Web Site : www.itu.edu.tr

Galatasaray Üniversitesi
Tel : (0212) 227 44 80
Web Site : www.gsu.edu.tr

Türk firmalarını bekliyorlar

    Japonya'da iki bine yakın Türk yaşıyor. Daha çok hediyelik eşya dükkanı ya da restoran sahibi olan Türkler arasında Japon firmalarında çalışan üst düzey yöneticiler de var. Japon şirketlerinde çalışan Türk yöneticilerin büyük bir bölümünü eğitim için Japonya'ya gelen Türkler oluşturuyor. Son yıllarda artan Türk-Japon ticari ilişkileriyse, Türk firmalarının Japonya'da tanınmasını Özellikle domates suyu, krom, bakır mineralleri, tütün, halı, kumaş, kuru meyve ve ton balığı üreticilerinin Japonya'da iş yapma şansları oldukça fazla. Japon Pazarı'na girmekte tereddüt eden Türk İşadamları, Japonya ve Japon Pazarı hakkında daha detaylı bilgiyi Japon Dış Ticaret Teşkilatı'ndan (JETRO) alabilirler. Ayrıca yine bu kuruluş sayesinde, herhangi bir ücret ödemeksizin, internet üzerinden ilgilendiğiniz alanda faaliyet gösteren Japon firmaları ile temasa geçip ticari ilişkiler kurabilirsiniz.

Adres : Büyükdere Caddesi, Maya Akar Center, B Blok, Kat 14, Daire 54 Esentepe, 80280 Istanbul, TURKEY
Web Site : www.jetro.org.tr

En iyi üniversiteler

Kyoto University
Web Site : www.kyoto-u.ac.jp

Osaka University
Web Site : www.osaka-u.ac.jp

Nagoya University
Web Site : www.nagoya-u.ac.jp

Hokkaido University
Web Site : www.hokudai.ac.jp

Tsukuba Universtiy
Web Site : www.tsukuba.ac.jp

Chiba University
Web Site : www.chiba-u.ac.jp
spacer
Copyright © Walleq 2007 - 2008 .Site Powered By Walleq
Gizlilik Politikası
shadow_right