shadow_left
spacer
Ana Menü
Amerika
Kanada
İngiltere
Almanya
Fransa
Avustralya
Japonya
Yeni Zelenda
Reklam


Bağlantılar

» isimler
» Siber Yazar
» Ferruh Mavituna Blog
Öğrenciler için Avustralya'da Yaşam

australia_educationÖğrenciye çalışma imkânı

    Avustralya'da 60 bin yabancı öğrenci öğrenim görüyor. Ülkede ikisi özel olmak üzere 38 üniversite bulunuyor. Üniversitelerin yüzde 98' inde devam zorunluluğu var.

    Öğrencilerin okula gidiş gelişleri sıkı takip ediliyor ve devamsızlığı yüzde 10'u aşan yabancı öğrenciler sınır dışı ediliyor. Avustralya'da yükseköğrenim programlarının ücretleri 7 bin dolarla 15 bin dolar arasında değişiyor. Konaklama ve cep harçlığı ise 5 bin ile 7 bin dolar.

    Öğrencilerin haftada 20 saat kampüs içinde çalışma imkânı bu-lunuyor. İngilizcenin konuşulduğu Avustralya'da 'Göç ve Çokkültürlülük Bakanlığı' dil konusunda yardıma ihtiyacı olan göçmenlere Yetişkin Göçmenler İçin İngilizce Programı (AMEP) ve Yazılı ve Sözlü Tercümanlık Servisi (TIS) olmak üzere iki ayrı sistemle dil eğitimi veriyor.

    Avustralya öğrencilerin de İngilizce öğrenmek için tercih ettiği ülkeler arasında.
Avustralya'nın dil eğitimi veren merkezlerine 45 farklı ülkeden öğrenci geliyor. Bir araştırmaya göre öğrenciler Avustralya'yı ABD ya da İngiltere'ye göre daha güvenli ve geçim şartlarını daha kolay buldukları için seçiyor. Bir başka neden de eğitim süresince öğrencilerin çalışma imkânı bulabilmesi.

    Avustralya'da akredite edilmiş ve eğitim kalitesi onaylanmış 100'ün üzerinde ELICOS (English Language Intensive Courses for Overseas Students-Yabancı öğrenciler için Yoğun İngilizce Dil Kursları) merkezi bulunuyor. ELICOS merkezlerindeki eğitim programlarına katılmak için öğrenci vizesiyle Avustralya'ya giriş yapan kişilerin akredite edilmiş ve eğitim kalitesi onaylanmış ELICOS merkezlerinde tam gün eğitim programlarına katılmaları gerekiyor.

    ELICOS kurslarının üniversite veya kolejlerin kampüsünde bulunması sebebiyle buraya devam eden öğrenciler okulun ve kampüsün tüm olanaklarından (kütüphane, bilgisayar ve dil laboratuvarları, spor tesisleri gibi) faydalanabiliyor.

    Avustralya'da İngilizce öğrenmek için bir diğer seçenek de özel dil okulları. Genelde şehir merkezlerinde bulunan okullarda temel olarak konuşma, okuma, dinleme, yazma ve dilbilgisi dersleri veriliyor. Genel İngilizce becerilerinin yanı sıra, iş İngilizcesi (hukuk, işletme, mühendislik, yöneticilik), telaffuz, sinema, tiyatro ve havacılık İngilizcesi de öğretiliyor.
spacer
Copyright © Walleq 2007 - 2008 .Site Powered By Walleq
Gizlilik Politikası
shadow_right