shadow_left
spacer
Ana Menü
Amerika
Kanada
İngiltere
Almanya
Fransa
Avustralya
Japonya
Yeni Zelenda
Reklam


Bağlantılar

» isimler
» Siber Yazar
» Ferruh Mavituna Blog
Vize ve Göçmenlik

australia_visaGöçmen kıtası Avustralya

    Hayatını yurtdışında sürdürmek isteyenler için son yılların en gözde ülkelerinden birisi Avustralya. Bu büyük kıta ülkesi, azalan nüfusunu özellikle gençlerle artırmak ve işgücü kalitesini yükseltmek amacıyla her yıl 70 bin göçmen alıyor. Hayatın pahalı olmasına karşın yaşam standardının yüksek olduğu kıtaya göç etmede en önemli avantaj, yeterli derecede İngilizce bilmek ve iyi bir meslek sahibi olmak.

    Nitelikli işgücüne ihtiyaç duyan Avustralya'da mühendislerin, bilişim sektörü çalışanlarının iş bulma şansı diğerlerine oranla yüksek.


Vize ve göçmenlik

    Göçmenlik ve vize başvuruları Ankara'daki Avustralya Büyükelçiliği'ne veya
İstanbul'daki konsolosluğa yapılıyor. Başvurusu sırasında göçmen adaylarına dil bilgileri, eğitim durumu ve meslekleriyle ilgili sorular yöneltiliyor. Başvuru sonuçları üç ay içerisinde duyuruluyor.

    Dil veya üniversite eğitimi için ilk aşamada 'geçici vize' alınıyor. Öngörülen süre bittikten sonra da ülkede kalmak istiyorsanız 'kalıcı vize' için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Belli bir bekleme süresini geçirdikten sonra (bu süre değişebiliyor, en az iki yıl) kalıcı vize almaya hak kazanıyorsunuz.

    Kalıcı vize sahibi olanlar vatandaşlık da dahil olmak üzere her türlü haktan yararlanabiliyor. Yüzölçümünün büyüklüğüne oranla nüfusun az olduğu ülkede yaklaşık 20 milyon kişi yaşıyor. Adeta bir göçmenler ülkesi olan Avustralya'da yaşayanların yaklaşık yarısının ya da en azından anne babasından birinin başka bir ülkede doğduğu biliniyor. Zengin ve modern bir ülke olan Avustralya'da toprakların çok geniş olması nedeniyle insanlar genellikle tek katlı ve bahçeli evlerde oturuyor. Her semtte toplum merkezleri (community center) bulunuyor. Ülkede yaşayanlar bu merkezlerde toplanarak, spor dahil birçok faaliyette bulunuyor.

    Sosyal bir devlet olan Avustralya'da insanlara çok geniş olanaklar sunuluyor. Aile ve kira yardımı gelirle orantılı olarak herkese yapılıyor. Çokkültürlü bir topluma sahip. Dini veya kültürel ayrımcılık yapılmıyor. Avustralya'da yaşayan göçmenlerden 120 bininin Türk kökenli olduğu belirtiliyor.


Cebinde para olmalı

    Avustralya'da yaşam standartları yüksek. 1999'da yapılan bir araştırmaya göre iki yılın altında Avustralya'da yaşayan 3 kişilik bir göçmen ailesinin haftalık ortalama harcaması 930 dolar. Avustralyalı yetkililer, ülkeye göç etmeyi düşünenlerin koşullar hakkında iyi araştırma yapmalarını tavsiye ediyor. Daha çok 'nitelikli göçü' tercih eden Avustralya'ya göç edenlerin özellikle para konusuna dikkat etmeleri gerekiyor. Avustralya'da göçmenlerin işsizlik, hastalık ödeneği, öğrenci ödeneği ve daha birçok ödeme dahil olmak üzere sosyal güvenlik ödemelerinin bir çoğunu alabilmeleri için ülkede iki yıl kalmaları gerekiyor.
Yani bu ülkeye göç etmeyi düşünenlerin en az iki yıl kendilerini ve ailelerini geçindirecek gelire sahip olmaları gerekiyor.

    Avustralya'da iş bulmak ekonomik faktörlere, aranılan işin türüne ve ülkenin değişik kesimlerinde iş bulmayı etkileyecek özel koşullara bağlı. Göçe izin verilmesi bu ülkede rahatça iş bulunacağı anlamına gelmiyor.

    2001 rakamlarına göre Avustralya'da işsizlik oranı yüzde 8, ancak bu oran göçmenler arasında yüzde 10' un üzerine çıkıyor. İyi bir mesleki eğitim almış deneyimli adaylar ve İngilizceyi yeterli derecede bilenlerin iş bulma şansı daha yüksek. Özellikle mühendis, muhasebeci, hemşire, sosyal hizmet çalışanı, pilot ve bilişim sektöründe çalışanlarının Avustralya'da daha rahat iş bulabilecekleri belirtiliyor.

    Avustralya'daki Türkler yavaş yavaş ticarete yöneliyor. Önce lokanta, kasap, bakkaliye gibi işyerleri açan Türkler, artık işlerini genişletiyor. İnşaat, ihracat ve ithalat sektörü de son zamanlarda gelişme gösteren sahalar. Parası ve ticari deneyimi
olan kişiler bu alanlara yöneliyor.
spacer
Copyright © Walleq 2007 - 2008 .Site Powered By Walleq
Gizlilik Politikası
shadow_right