shadow_left
spacer
Ana Menü
Amerika
Kanada
İngiltere
Almanya
Fransa
Avustralya
Japonya
Yeni Zelenda
Reklam


Bağlantılar

» isimler
» Siber Yazar
» Ferruh Mavituna Blog
Almanya yeni göç yasası ve iş yaşamı

germany_buildingAlmanya'da yeni fırsatlar

    60'lı yıllarda, Türk işçilerinin akınına uğrayan Almanya, yeni göç yasası ve ucuz eğitim fırsatlarıyla, Türk gençlerinin yeni umudu. İşte yeni düzenlemelerle ilgili önemli ipuçları :

    Almanya Eski Cumhurbaşkanı Johannes Rau, uzun zamandır merakla beklenen Yeni Göç Yasası'nı 20 Haziran 2002 tarihinde onayladı. Hessen, Bavyera ve Thüringen eyaletlerinin itirazlarına karşın, Yeşiller ve Alman Sendikalar Birliği yeni göç yasasına tam destek verdiler. 1 Ocak 2003 başında yürürlüğe giren yeni göç yasası, Alman Göç Sistemi'ne büyük değişiklikler getiriyor. İşte Almanya'ya yerleşmek isteyenlerin hayatlarını kurtaracak önemli ipuçları...

    Lise mezunları, Almanya'ya göç için başvurabilir. Bilgi, beceri, diploma ve yüksek öğretim adaylara başvurularında mutlaka yarar sağlıyor. Ancak, Alman Göç Sistemi'nde lise mezunları başvuramaz diye bir kural yok. Göç hakkı elde edenler, 1 yıl içinde Almanya'ya gitmek zorunda. Ancak, göçmenlere doğrudan Alman vatandaşlığı verilmiyor. Pasaportsuz ya da kaçak yolla Almanya'ya gidenler, göç yasasından yararlanamıyor.

    Almanya'ya göç için yaş sınırı 45. Ancak göç edecek kişinin sağlık ve emeklilik sigortasının olması, mesleği gibi özel koşullar koşullar yaş sınırını ortadan kaldırıyor.

Ailenizi yanınıza alın

    Boşanmış ya da evli olmak, göç başvurusu için önemli değil. Hangi sistemle göç edeceğinize bağlı olarak boşanmış ya da evli olmanız size avantaj veya dezavantaj sağlayabilir. Çalışma izninin verileceği onaylanmış ve evlilik o anda mevcutsa, eş ve rüştünü ispat etmemiş bekar çocuklar da birlikte gelebilir. Ancak vize işlemleri esnasında aileye uygun büyüklükte bir konutun ikamete hazır olduğunu belgelemek zorunda. Almanya'da 1 yıl kaldıktan sonra eşlerin de çalışma hakkı var. Almanya'da iki yıllık evlilik sonrası eşe çalışma hakkı veriliyor.

    Hiçbir kurum, kuruluş, kişi veya şirket, göç yoluyla insanları Almanya'ya gönderemez. Tek yetkili makam, Federal Alman makamları, elçilikleri ve konsoloslukları. Ancak Almanya'da çalışmak isteyen Türk vatandaşları, illerindeki Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu'na başvurarak kayıt yaptırabilirler. Almanya'daki iş bulma kurumlarına www.arbeitsamt.de/hst/index.html adresinden de ulaşabilirsiniz.

Yardım yapılmıyor

    Göçe başvurup hak kazandıktan sonra Federal Almanya'da kalacağınız yeri sizin bulmanız, kiralamanız ya da satın almanız gerekiyor. Alman Devleti, göçmenlere herhangi bir yardımda bulunmuyor.

    Almanya'da doğup, Türkiye'ye geri dönüş yaptıysanız ve tekrar Almanya'ya gitmek istiyorsanız. Almanya'da doğmuş olmanız size önemli bir avantaj sağlamaz. Ancak orada ne kadar ve ne şekilde kaldığınız , size bazı avantajlar sağlayabilir.

    Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olmayan bütün yabancı Bilişim Teknolojisi uzmanları, Federal Hükümet'in Bilişim Teknolojisi (BT) programı kapsamında Almanya'da çalışma ve yaşama izni almak için başvurabilirler. Özellikle Almanya'da software ve multimedya gelişimi, programlama ile BT sistemleri gelişimi, BT danışmanlığı ve ayrıca sistem, internet ve ağ (network) uzmanları kolaylıkla iş bulabilirler. Ancak BT uzmanı olarak başvuracak adayların, bilgisayar ya da haber teknolojisi dallarından birinde lisans, yüksek lisans ya da bir yüksek diploma (yüksek mühendislik) sahibi olmaları şart

En fazla 3 yıl

    Almanya'da bir firmada çalışmak için, çalışma izni ve ikamet ruhsatı gerekli. Almanya'da BT uzmanı olarak çalışmak için Federal Çalışma Kurumu'na (Bundesanstalt für Arbeit) başvurabilirsiniz. Ayrıca, Almanya'ya çalışmak için en fazla 3 yıllığına gidebilirsiniz.

    Çalışma Dairesi, uzman ihtiyacının Almanya ya da Avrupa Birliği içinden karşılanıp karşılanamayacağını, verilen diplomanın yeterli olup olmadığını ve işverenin karşılaştırılabilir yüksek kalifiye Alman uzmanlara göre ücret ve çalışma koşullarının uygunsuz olup olmadığını kontrol eder.

    Almanya'ya girişten sonra öncelikle Yabancılar Dairesi ya da Nüfus İşleri Dairesi'ne başvurulur. İkamet izni, yerel yabancılar makamlarından istenir. Bu izin için vize ve çalışma sözleşmesi gerekli.
spacer
Copyright © Walleq 2007 - 2008 .Site Powered By Walleq
Gizlilik Politikası
shadow_right