shadow_left
spacer
Ana Menü
Amerika
Kanada
İngiltere
Almanya
Fransa
Avustralya
Japonya
Yeni Zelenda
Reklam


Bağlantılar

» isimler
» Siber Yazar
» Ferruh Mavituna Blog
Bilişimciler için Göç Fırsatı
germany_it

Yetişmiş elemanlara Almanya şansı

    Almanya, 1960-1970 yıllarında büyük bir göç alarak sanayileşme hamlesi için gerekli işgücünü karşıladı. O dönemlerde vasıfsız işçi olarak Almanya'ya yaklaşık 2 milyon 750 bin Türk göç etti.

    Almanya'ya en çok göç aile birleşimi yoluyla gerçekleşiyor. Türkiye'den Avrupa'ya her yıl 40 bin kişi, aile birleşimiyle göç ediyor. Bunların yaklaşık 24 bini Almanya'ya yerleşiyor.
Yıllar sonra yeniden göçmen alacak olan Almanya'ya yerleşmek için çeşitli alternatifler var. Bir Alman vatandaşıyla evlenmek, bir Türk girişimcinin yanında çalışmak üzere çalışma izni almak, bilişim teknolojisi uzmanı olarak beş yıllık yeşil kart sistemi, öğrenci vizesi ve 2003'te yürürlüğe girmesi beklenen göç yasası.

    Yıllardır sert yasalarla göçmen alımını sıfıra indiren Almanya, bu politikayı ilk olarak 'yeşil kart' sistemiyle kırdı. 1 Ağustos 2000'de 'yeşil kart sistemi' uygulamaya girdi. Bu sistemden bilişim teknolojisi alanında uzman kişiler yararlanabiliyor.


Bilişimde 20 bin açık var

    Yeşil kart sistemi, bilişim teknolojisi uzmanlarının Almanya'da çalışmalarını ve bunların Almanya'ya gidişlerini düzenleyen bir sistem. Sadece beş yıllık çalışma ve oturma izninin verildiği sistemle birlikte özellikle Asya ülkeleri ve Hindistan'dan on binlerce kişi başvuruda bulundu. 20 bin kişilik personel açığını kademeli olarak kapatmayı hedefleyen uygulama dahilinde 20 Temmuz 2001'e kadar 8 bin 556 yeşil kart verildi.

    Göç yasası, yeşil kart sisteminden ayrı. Yasanın 1 Ocak 2003'te yürürlüğe girmesi ile Almanya artık kalifiye elemanlara kapılarını açıyor. Göç yasasının, alanında uzman yüksek tahsillileri, yine alanında uzman olan deneyimli kalifiye yabancıları, Almanya'da yükseköğrenimini bitirmiş yabancı öğrencileri ve bir milyon euro sermayeli yabancı işadamlarını kapsaması bekleniyor.

    Almanya, her yıl 450 bin yabancıya kapılarını açmayı hedefliyor. Alman İş ve İşçi Bulma Kurumu her yıl, hangi işkolunda kaç kişiye ihtiyaç duyulacağına dair bir rapor hazırlayacak ve bu rapora göre başvurular değerlendirilecek. Vasıfsız işçilerin ise Almanya'ya göç için hiç şansı yok.

    Alman hükümeti, göç yasasından yararlanan göçmenlere ev, para yardımları yapmayacak ve doğrudan Alman vatandaşlığı vermeyecek. Gruplandırılmış göçmenlerin bir kısmına devamlı oturma izni, bir kısmına üç yıllık oturma izni sağlanacak. Üç yıl oturma izni verilen göçmenlerin, daha sonra oturma izinlerini uzatabilme imkânı olacak. Yaş sınırı 45 olarak kabul edildi. Ancak göç edecek kişinin sağlık ve emeklilik sigortasının olup olmaması, mesleği gibi koşullar göz önüne alındığında yaş sınırı ortadan kalkabiliyor.

Mühendisler de bekleniyor

    Almanya Göç Komisyonu üyesi Vural Öger, yeni göç yasası hakkında şu bilgileri verdi: "Orta ve uzun vadeli nüfus gelişmesine paralel olarak genç ve kalifiye insanların göç etmesi için imkânlar sağlanacak. Eskiden olduğu gibi kol gücüne dayalı personel istenmiyor. Ağırlıklı olarak bilişim ve iletişim teknolojisiyle ilgili sahalarda personele ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra biyokimya ve elektronik mühendisliği ile metal mühendisliği gibi alanlarda da beyin göçü talep ediliyor. Buraya göç edecek insanlara Almanca kursu verilecek. Alman vatandaşı olmanın ne gibi hak ve yükümlülükler içerdiği, Alman Anayasası ve sosyal konuları anlatılacak. Kreşlerde dört yaşından itibaren yabancıların çocuklarına yönelik Almanca dersleri verilecek. 70-80 kişilik Türk öğrencilerin sınıflarındaki sayı azaltılarak daha iyi eğitim almaları sağlanacak. Kolay uyum sağlanması için her türlü iyileştirme yapılacak."

 

spacer
Copyright © Walleq 2007 - 2008 .Site Powered By Walleq
Gizlilik Politikası
shadow_right