shadow_left
spacer
Ana Menü
Amerika
Kanada
İngiltere
Almanya
Fransa
Avustralya
Japonya
Yeni Zelenda
Reklam


Bağlantılar

» isimler
» Siber Yazar
» Ferruh Mavituna Blog
Almanya'da Eğitim

german_educationÖğrenciler için iki vize

    Almanya'da yükseköğrenim yapmak isteyen öğrencilerin başvurabileceği iki türlü vize var. Birincisi dil eğitimi yapılabilmesi için öğrenci adayı vizesi (Bewerbervisum), ikincisi ise öğrenci vizesi (Studetenvisum Visum zu Studienzwecken). Öğrenci aday vizesi almak için gerekli şartlar:

· Almanya'da haftada en az 18 saatlik dil kursuna kayıt belgesi.
· Almanya'da öğrenim göreceği süre boyunca maddi olarak kendisini destekleyecek velisinin şahsen imzaladığı garanti belgesi.

· ÖSS belgeleri ve tercümeleri.

· Lise diploması ve tercümesi.

Detaylı bilgi adresleri

· Türkiye Araştırmalar Merkezi
Tel : 0049 201 319 83 00


· Almanya Federal Cumhuriyete İstanbul Başkonsolosluğu
Tel : 0212 251 54 04
Web Site : http://www.almanbaskonsolosluguistanbul.org.tr

Öğrenciler için yaşam standartları

    Almanya'da bir öğrencinin aylık harcamaları, 600 Euro ile 700 Euro arasında değişiyor. Üniversiteye para ödemiyorsunuz, ayrıca 90 gün çalışma izniniz var. Dolayısıyla hem okuyup, hem para kazanabilirsiniz.

    Almanya'da üniversiteye kabul edilmeniz için kabul belgesi (akseptans) almanız gerekiyor. Alman resmi makamları Türkiye'deki üniversite sınavını geçerli sayıyor. Fakat bu durum sadece 12 yıl süren bir ortaöğrenim yapmış adaylar için geçerli. 11 yıllık eğitim yapmış olan adaylardan üniversite sınavının yanı sıra, kazanmış oldukları üniversitede 2 senelik başarılı bir eğitimi de tamamlamış olmaları gerekiyor. Öğrencinin Almanya'da yükseköğrenim görmek için belli bir düzeyde Almanca bilgisine sahip olması gerekiyor. Kimi üniversiteler başvuru için temel düzey (yaklaşık 6 aylık bir kurs dönemi) isterken, kimisi orta düzey sertifikası (yaklaşık 9 aylık kurs dönemi) istiyor. Alman yüksek öğrenim kurumlarına yapılacak başvurularda kış sömestri için son başvuru tarihi 15 Temmuz, bahar sömestri içinse 15 Ocak.

    Alman üniversiteleri öğrencilere büyük özgürlük tanıyor. Öğrenci, alacağı dersleri kendisi seçiyor; devam zorunluluğu yok. Bir Alman üniversitesine kabulün ilk koşulu Almancayı iyi derecede bilmek. Üniversiteye girmeden önce dil testi yapılıyor. Alman lisesi mezunları ise okullarından aldıkları dil karnesi sayesinde bu sınavdan muaf tutuluyor. Yurtdışındaki öğrenim giderlerinin bir üçüncü kişi tarafından karşılanması zorunlu. Bunun için Türkiye'den ya da Almanya'daki yetkili kuruluşlardan güvence belgesi isteniyor. Güvence kapsamında 600 euro'nun garanti edilmesi gerekiyor. Alman Öğrenci Sosyal Servisi'nin (Deutches Studentenwerk) hesaplamalarına göre bir öğrencinin aylık harcamaları, eğitim materyalleri dahil 600 euro ile 700 euro arasında değişiyor. Almanya'da hem çalışıp hem okumak mümkün. Ancak öğrencilerin çalışma izni belli kısıtlamalara tabi.

    Öğrencilerin barınma sorunları için yurtlar en ekonomik seçenek. Almanya'da birçok kuruluş yabancı öğrenciler için burs imkânı da sağlıyor. Öğrenci vizesiyle Almanya'da bir buçuk yıl kalınabilir. Dil eğitimi bittikten sonra öğrenci eğer üniversite öğrencisi olacak konumda değilse vizesi uzatılamıyor. Sürpriz sorunların önüne geçilebilmesi için vize almak isteyen kişinin Almanya'ya gitmeden 10 ay önce temsilciliklere başvuruda bulunması gerekiyor.

Bazı Üniversiteler ve İnternet Adresleri

Studienstiftung des Deutschen Volkes
Web Site : http://www.studienstiftung.de

Cusanus Werk- Bischöfliche Studienförderung
Web Site : http://cusanuswerk.de

Evangelisches Studienwerk e.V. Haus Villigst
Web Site : http://www.evstudienwerk.de

Friedrich Ebert Stiftung, Abteilung Studienförderung
Web Site : http://www.fes.de/studienf/

Friedrich Naumann Stiftung, Abteilung Studienförderung
Web Site : http://www.fnst.de/

Hans Böckler Stiftung
Web Site : http://www.boeckler.de/

Hans Seidel Stiftung e.V. Förderungswerk
Web Site : http://www.hss.de/default.htm

Heinrich Böll Stiftung
Web Site : http://www.bundesstiftung-rosa-luxemburg.de

Stiftung der Deutschen Wirtschaft für Qualifizierung und Kooperation
Web Site : http://www.sdw.org/
spacer
Copyright © Walleq 2007 - 2008 .Site Powered By Walleq
Gizlilik Politikası
shadow_right