shadow_left
spacer
Ana Menü
Amerika
Kanada
İngiltere
Almanya
Fransa
Avustralya
Japonya
Yeni Zelenda
Reklam


Bağlantılar

» isimler
» Siber Yazar
» Ferruh Mavituna Blog
Eğitimde yeni adres: Kanada

canada_studentsEğitimde yeni adres: Kanada

    Temiz ve güvenli bir ülkede, hesaplı ve kaliteli öğrenim görmek istemez misiniz? Cevabınız evet ise, Kanada hükümetinin size sunduğu taksitli eğitim fırsatını kaçırmayın. Geleceğinizi garanti altına alın

Eğitim fırsatları

    Amerika'yla kıyaslandığında eğitimin % 30 daha ucuz olduğu görülüyor. Üstelik Kanada hükümeti, eğitim ücretlerine taksit uyguluyor. Bu da ödeme koşullarında büyük bir rahatlık oluşturuyor. Özellikle işletme, bilgisayar- elektronik mühendisliği, tıp, ziraat ve iletişim bölümleri oldukça ilgi görüyor.

University of New Brunswick : 12 bin Kanada $

St. Thomas University :
11 bin 500 Kanada $

University of Calgary :
13 bin Kanada $

University of British Colombia :
18 bin Kanada $

University of Victoria :
13 bin Kanada $

Dil öğrenimi

    Kanada'daki herhangi bir dil kursuna gitmek için üç aylık 'ziyaretçi vizesi' alıyorsunuz.
Dil okulları üç ayrı program uyguluyor. Sabah 09 - 12.00 arası yarım gün, 9.00-14.30 arası standart ve 9.00-16.30 tam gün öğrenci kategorileri olarak sıralanıyor. Programlar ve fiyatlar okullara göre değişebiliyor.

    'Göçmenlik büroları' veya üniversiteler tarafından ücretsiz olarak dil eğitimi veriyor.
Bir yandan dil okuluna gidip bir yandan da çalışmak isteyen öğrenciler için ise
'homestay' uygulaması var. Öğrenci bu sistemde belli bir ücret karşılığında bir ailenin yanına yerleştiriliyor. Kursun ardından eğitime devam etmek için vize sürenizi uzatmanız gerekiyor.

    En çok mühendislik ve işletme eğitimi görmek isteyenler Kanada'yı tercih ediyor. Üniversitede çalışırken, bir yandan da kampüs içinde çalışma imkânı var. Başvurular büyükelçilik ve konsolosluğa yapılıyor.


Staj yada Akademik Kariyer

    Akademisyene talep çok kanada hükümeti staj yerine akademik kariyer amacıyla gelen kişilere daha sıcak bakıyor. Buna rağmen yabancı öğrencilere farklı sektörlerde 2 farklı staj imkanı sunuluyor. Bu programlar vasıtasıyla hem yurtdışında iş deneyimi elde edebilir, hem dil pratiğinizi arttırabilir, hem de iş dünyasına sıkıntısız bir geçiş yapabilirsiniz.

    Yabancı öğrenciler, İngilizce yeterlilik kursunu (upper intermediate veya advanced level) geçtikten sonra kendi branşlarıyla ilgili seçkin firmalarda öğrenci vizelerini göstererek staj yapabiliyorlar. Dil okulları tarafından sunulan bu seçenekte öğrenciler staj karşılığında şirketlerden para almıyorlar.

    Stajyerlerin yurtdışında herhangi bir dil kursu programını bitirmeleri gerekmiyor. Maaşlı staj yapmak için başvuran öğrencilerden 550 (213) TOEFL puanı isteniyor. Maaşlı staj ayarlamak için yurtdışı danışmanlık şirketlerine başvurabilir veya Kanada'da staj ayarlayan aracı kurumlarla e-mail yoluyla bağlantı kurabilirsiniz.
· www.brandies.edu
· www.job-search-engine.com
· www.jobsonline.com
· www.hotjobs.com
· www.head-hunter.com

Burs rehberi

· Okullar paralı olduğu için gitmeden önce çok iyi araştırma yapmak gerekiyor.

· Lisans ya da lisans üstü eğitim için Kanada'yı seçen öğrenciler karşılıklı ya da karşılıksız burslardan yararlanabilirler. Kanada'da üniversite okuyacak birinin burs bulabilme şansı çok zor.

· Lisans üsttü (master) öğrencileri kolaylıkla burs alabilirler.

· Burslar öğrencinin performansına bağlı olarak birinci yıldan sonra verilir, tüm masrafları karşılamaz.

· Burs için başvuran öğrencinin TOEFL (İngilizce yeterlilik sınavı), GMAT, GRE sınavlarında üstün başarı göstermesi, not ortalamasının en az 8,5 ve kültürel, sportif ve bilimsel başarılarının olması gerekiyor. Burs olanaklarını TÜBİTAK, YÖK, Türk Eğitim Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan araştırabilirsiniz.

· Kanada Hükümeti ve kurumlarınca yabancı öğrencilere verilen burslar hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki adreslerden de bulabilirsiniz.
· www.samsonscholarship.com

Okulda çalışın

    Üniversite öğrencileriyle üniversiteden yeni mezunlara eğitim aldıkları alanda çalışma olanağı tanıyan Internship programı Kanada'da da uygulanıyor. Detaylı bilgiyi www.dfait-maeci.gc.ca/english/culture/youth/ internet sitesinden alabilirsiniz.

    Kanada'da öğrenci vizesi ile bulunan uluslararası öğrencilere üniversite kampusü dahilinde part-time çalışma izni veriliyor. Öğrenciler, asistanlıktan bilgisayar laboratuarına ve kütüphaneye kadar kampus içinde hem okuyup hem para kazanabilirler.

Bunları unutmayın
· Kanada'da okumak için 6 ay önce vizeye başvurun.

· Kabul mektubunu alır almaz en kısa zamanda Ankara'daki Kanada Büyükelçiliği vize ofisine başvuruda bulunun.

· Kanada'da okuyabilmek için İngilizce ve Fransızca bilginizin dersleri izleyebilecek yeterlilikte olması. (550 TOEFL)

· Öğrenci vizesi için 125 Kanada Doları talep ediliyor.
· Kanada'daki okuldan Kabul Belgesi.
· Sabıka Kaydı ve sağlık raporu çıkartın.
· Okul ücretinin ödendiğine dair belge
spacer
Copyright © Walleq 2007 - 2008 .Site Powered By Walleq
Gizlilik Politikası
shadow_right