shadow_left
spacer
Ana Menü
Amerika
Kanada
İngiltere
Almanya
Fransa
Avustralya
Japonya
Yeni Zelenda
Reklam


Bağlantılar

» isimler
» Siber Yazar
» Ferruh Mavituna Blog
Work And Travel ve Yolcu Gemileri

work_and_travelWORK AND TRAVEL (WAT) PROGRAMI


    ABD'de para kazanıp, yabancı dilinizi ilerletebileceğiniz kültürel değişim programları mevcut. Üniversite öğrencileriyle, yeni mezunlara yönelik olan bu programlardan en avantajlılarından biri de Work and Travel.

    ABD'de kar amacı gütmeyen Council Vakfı tarafından yürütülen Work and Travel programı üniversitede okuyan ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin ABD'de yazın 4 ay boyunca geçici işlerde çalışarak para kazanmasını ve Amerikan kültürünü yakından tanımasını amaçlıyor. Restoranlardan marinalara, büyük çiftliklerden Alaska'da somon avcılığına kadar değişik işlerde çalışabilen öğrenciler ayda yaklaşık bin ile bin 200 dolar arasında para kazanıyor. 1 Haziran'da başlayıp 19 Ekim'e kadar süren programa 18 yaşını doldurmuş karşılıklı iletişimi sağlayacak düzeyde İngilizce bilen üniversite öğrencileri katılabilir. Program kayıtları her yıl kasım ile mayıs ayları arasında gerçekleşiyor. WAT kültürel değişim programına katılacak öğrencilerin J1 vizesi almaları gerekiyor. Öğrencinin işini kendisi bulması durumunda vize ve ulaşım masrafları hariç 575 dolar, Council'in Türkiye'deki temsilcisinin bulması durumunda ise yaklaşık 900 dolar ödeniyor.

Engin sularda kariyer fırsatı (Yolcu Gemileri)

    Okyanusta hayal edemeyeceğiniz bir dünya sizleri bekliyor. Lüks ortamda çalışarak ayda 4 bin dolar kazanmaya ve İngilizcenizi ilerletmeye ne dersiniz? Başvuru için kasıma kadar vaktiniz var

    Yurtdışında hem çalışıp para kazanmak hem de yabancı dilini ilerletmek isteyen yeni mezunlar arasında son yıllarda yolcu gemilerinde çalışmak oldukça revaçta. İçinde buz pateninden güzellik salonlarına, sinemalardan havuza kadar hemen her şeyin bulunduğu yüzer tatil köylerinde hem dünyayı dolaşıyorsunuz hem de ayda bahşişlerle birlikte en az 4 bin dolar kazanıyorsunuz. Eğer 20'li yaşlardaysanız, aşk gemilerinde birbirinden renkli kariyer fırsatlarını kaçırmayın!

Birkaç aşamalı zor seçim

    2-3 bin yolcu kapasiteli büyük gemiler, personelini uzun araştırmalar sonunda seçiyor. Amerikalı gemi acentesi yöneticileri her yıl eylül ile ekim aylarında İtalya, İspanya, Fransa ve Türkiye'ye gelip, sözlü ve yazılı sınav yapıyorlar. Büyük titizlikle seçilen gemi personelinin yabancı dil bilgisinden dış görünüşüne ve iş tecrübesine kadar her şey büyük incelikle araştırılıyor. Elemeleri geçmeniz için TOEFL seviyesinde İngilizce bilmeniz gerekiyor. Ayrıca sözlü ve yazılı sınavlarda yöneticileri yolcu gemilerinde gerçekten çalışmak istediğinize ikna etmeniz şart. Başvuru yapacak gençler, çıkması muhtemel sorulara kendilerini hazırlayabilirler. Eğer İngilizcenin dışında ek bir yabancı dil daha biliyorsanız kabul edilme şansınız iki katına çıkıyor.

Aranan Özellikler

·  Amerikan hükümetinin çıkardığı 5 yıllık çalışma izne bağlı vizeye sahip olmak.

·  Büyük yolcu gemilerinde çalışmak istiyorsanız. 21 ile 27 yaşları arasında olmanız gerekiyor.

·  İngilizce yazılı ve sözlü sınavdan geçiyorsunuz. TOEFL almak önemli.

·  İngilizce dışında Fransızca ya da İspanyolca bilmek avantaj sağlıyor.

·  Kabul edildikten sonra geminin bulunduğu ülkeye gitmek için uçak paranızı kendiniz ödüyorsunuz.

·  Sınavlarda fotoğrafçılık, animatörlük gibi farklı eğitimleriniz varsa mutlaka belirtin.

·  Haftada iki gün tatil yapan gemi personeli altı ayda bir ülkesine geri dönebiliyor. Personelin gemide boş vakitlerini geçirmesi için her şey düşünülmüş. Yüzme havuzundan jakuziye, bardan vücut geliştirmeye kadar gemi personelinin yolculardan ayrı tesisleri var. Personele ait yerlere yolcular giremiyor.

·  Erkekler bar ve restoranlarda, kızlar ise geminin içindeki lüks butiklerde, casino ve güzellik salonlarında kolayca iş bulabilir.

·  Daha önceden otellerin bar ve restoranlarında çalışanların yolcu gemilerinde iş bulma şansı çok daha yüksek.

spacer
Copyright © Walleq 2007 - 2008 .Site Powered By Walleq
Gizlilik Politikası
shadow_right