shadow_left
spacer
Ana Menü
Amerika
Kanada
İngiltere
Almanya
Fransa
Avustralya
Japonya
Yeni Zelenda
Reklam


Bağlantılar

» isimler
» Siber Yazar
» Ferruh Mavituna Blog
Amerika'da iş fırsatları

usa_work· Amerika'da en fazla eleman aranan sektörler ve pozisyonlar:

    Türk - Amerikan İşadamları Derneği'nin 2006 yılı raporuna göre ABD , elektronik güvenlik üretimi, bilgisayar mühendisliği, bilişim, soft-ware endüstrisi, coğrafi konum belirleme sistemleri, tıbbi cihaz gelişim endüstrisi, uluslararası ticaret ve marketing alanlarında iş gücüne ihtiyaç duyuyor. California, Missouri, Oklahoma, Pennsylvania ve Wisconsin, ABD'nin en çok elemana ihtiyaç duyduğu bölgeler olarak dikkat çekiyor.

    Gelecek artık teknolojinin gölgesinde şekilleniyor. Amerika'da da her dönem gözde olan mesleklerin başında bilgisayar ve endüstri mühendisliğiyle yazılımcılık geliyor. Bu ülkede eleman istihdamının yoğun olması beklenen sektörlerden bazıları ise sağlık, biyoteknoloji, estetik, doğal tıp ve psikoloji danışmanlığı.

· En fazla ihtiyaç duyulan meslekler :

Sistem analisti, yazılım mühendisi, bilgi işlem yöneticisi, multimedya uzmanı, arayüz tasarımcısı, network uzmanı, network yöneticisi, webmaster.

Pazarlama ve satış uzmanı, mağaza müdürlüğü ve satış yöneticiliği, insan kaynakları uzmanı, finansal analist, telekomünikasyon uzmanı, kalite kontrol uzmanı, eğitim uzmanı, makine mühendisi, elektronik mühendisi, moleküler biyolog ve genetik mühendisi, işletme mühendisi.

Staj cenneti Amerika

    Birleşmiş Milletler'den Dünya Bankası'na, IMF'den AISEC'e kadar uzanan staj imkanlarını değerlendirerek geleceğin Kemal Derviş'leri olabilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız bu fırsatları kaçırmayın...

    Eğer ABD'de stajyerlik için araştırma yapıyorsanız, Amerika'da çalışmak için gerekli olan niteliklerinizi gerçekçi bir şekilde değerlendirmeye almalısınız. Stajyerlik pozisyonu için en büyük rakiplerinizin ABD öğrencileri olduğunu unutmayın. Şirketler özgeçmişinizde neyin çok önemli olduğunu, sizi farklı ve üstün kılan niteliklerinizin ne olduğunu ve neden Amerikalı bir öğrenci yerine sizi almaları gerektiğini bilmek isterler. Çifte vatandaşlık gibi bir imtiyaza sahip değilseniz vize ya da çalışma izninizin olması gerekir. Çalışma alanınızın net bir şekilde tanımlanmış olması ve önceki tecrübelerinizin işle olan ilgisi, potansiyel bir çalışan olmanıza yardımcı olabilir.

    ABD'de çalışmayı düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken bir şey de masraflardır. Avrupa şirketlerinin tersine Amerikan şirketleri stajyerlere daha az ücret öderler. Eğer uçak biletinizi almak, yaşam giderlerinizi karşılamak ve kiranızı ödemek zorundaysanız, yazınız biraz masraflı sona erebilir. Size ne kadar ödeme yapılacağını kesin olarak öğrenmeye çalışın ve yaşayacağınız yerde yapacağınız harcamaları da göz önünde bulundurun.

    Stajınız biraz masraflı olsa bile, bir Amerikan şirketinde staj yapmakla kazanacağınız tecrübe ilerde size önemli faydalar sağlayacaktır. Unutmayınız ki, Türkiye'de ve aslında tüm dünyada iş dünyası, Amerikan iş tecrübelerine önem verir ve özgeçmişinizdeki böyle bir ifade size beklemediğiniz kapılar açabilir.

Öğretmen aranıyor


    ABD, öğretmen açığını, göçmen öğretmenlerle kapatıyor. Hindistan, Çin, Filipinler gibi yabancı ülkelerden, İngilizce bilen öğretmenler bulunup istihdam ediliyor. Yabancı öğretmen istihdamının, bir diğer nedeni de ülkedeki öğrencilerin milliyetlerinin gittikçe çeşitlenmesi. Geçen yıl, ABD'nin en büyük öğretmen birliği İspanya'dan ABD'ye bin öğretmen getirdi.

ABD'deki Türkler


    Türk-Amerikan Dernekleri'nin internet adreslerinden yararlanarak da ABD'de iş bulabilir, Türkler'le ilişkilerinizi kaybetmemiş olursunuz.
· www.inx.net/turkiye/usi
· www.turkishconnection.com

Türk gençleri için iş fuarı

    Türk-Amerikan İş Forumu (Business Forum) ile Üniversitelerarası Türk Öğrenci Cemiyeti (ITSS) her yıl nisan ayında ABD'de öğrenim gören gençler için iş fuarı düzenliyor. Fuarlar, çok sayıda Türk gencinin Amerika'daki Türk ve yabancı kuruluşlarda iş bulabilmesini kolaylaştırıyor. Konuyla ilgili daha detaylı için ITSS'nin web adresini ziyaret edebilirsiniz . (http://www.itss.org)

Uluslararası kurumlar


    BM, IMF gibi uluslararası kuruluşlar üniversite öğrencilerine staj imkanı sunuyor. Dil, din, ırk ayrımının yapılmadığı uluslararası örgütlerde konusunda uzman, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen kalifiye personele ihtiyaç var. Staj olanaklarından yararlanmanız için üniversite son sınıf veya üniversiteyi yeni bitirmiş olmanız gerekli. Oldukça zor stajyer kabul eden uluslararası kuruluşlarda staj yapmak için önce yazılı ve sözlü sınavdan geçiyorsunuz.
Birleşmiş Milletler

Merkezi: New York
Site : www.un.org
Aranan eleman: Yönetim, bilişim, ekonomi, bilişim, finans, hukuk, istatistik, iletişim, sosyal kalkınma uzmanları aranıyor.

    BM'nin yalnız NewYork'taki merkezinde 15 binin üzerinde personel görev yapıyor. Adaylar CV'leriyle kendilerine uygun buldukları açık kadroyu belirttikten sonra , başvurularını BM'nin posta adresine gönderiyor. Daha sonra yazılı bir sınava tabi tutulan adaylar, bu sınavı da geçerse sözlü sınava alınıyor. Yönetici yardımcısı kategorisi için başvuran adayların 33 yaşından küçük, üniversite mezunu; yönetici olarak başvuranların ise 40 yaşından küçük, yüksek lisans yapmış ve en az dört yıllık profesyonel iş tecrübelerinin olması gerekiyor. BM personelinin İngilizce ya da Fransızca 'yı mükemmel derecede bilmesi şart.

IMF

Merkezi :
Washington
Site : www.imf.org
Aradığı Eleman :
Yönetim, uluslararası ilişkiler, finans konularında uzman, diplomatik karaktere sahip stajyere ihtiyaç var.

    Ihtiyacı olan ülkelere geçici olarak finansal yardım sağlayarak onların ekonomik büyümelerine yardımcı olan IMF'nin 183 üye ülkesi bulunuyor. Ayrıca IMF'de üniversite öğrencilerine yönelik staj ve yaz değişim programları mevcut. Bütün başvurularda kesinlikle online iş başvuru formunu doldurmak ve 90 gün içinde başvurmak gerekiyor. İyi derecede İngilizce bilmek şart. İyi bir bilgisayar ve iletişim bilgisi, diplomatik ve nazik bir kişilik, grup çalışmalarında uyum adaylardan beklenen en önemli özellikler. Ortalama her yıl 150 personel işe alınıyor.

Dünya Bankası

Merkezi : Washington
Site : www.worldbank.org
Aradığı Eleman :
Ekonomi, finans ve özelleştirme dallarında yüksek lisans yapmış, çok iyi derecede İngilizce bilen, insan ilişkileri, iş geliştirme ve takım çalışması konusunda uzman elemanlar isteniyor.

    180 üye ülkesi bulunan Dünya Bankası ekonomi ve özelleştirme alanlarında uzman personel çalıştırıyor. Stajyerlerin, çok iyi derecede İngilizce bilmeleri, insan ilişkileri, iş geliştirme becerileri ve takım çalışmasında yer almış olmaları gerekiyor. Bankanın web sitesine temmuzdan itibaren MBA programı için CV'lerinizi gönderebilirsiniz.

Merkezi : İstanbul-Tel: (212 293 88 36) - www.aiesec.org.tr

    Üniversite öğrencileri tarafından yönetilen global bir organizasyon olan AISEC de Türk gençlerine 84 ülkede staj yapma imkanı tanıyor. AISEC'in gençlere sunduğu imkanlardan yararlanmak için mesleki ve kültürel bilginizi ölçen İngilizce dil ve meslek sınavına girmeniz gerekiyor.

    Sınava sadece İİBF (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi) ile mühendislik fakültelerinin öğrencileri katılabiliyor. Sınavlar İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç dilde yapılıyor. İsterseniz birden çok dilde sınava girebilirsiniz. Sınava giriş ücreti ise 35 YTL. Sınavlar, yılda iki kez Kasım ve Nisan aylarında yapılıyor.

İş Nasıl Bulunur?

    Amerika'da eğitim gördüğünüz alanda çalışmak artık hayal değil. Önce hedefinizi belirleyin, sonra yola çıkın! İşte parlak bir gelecek için avantajlı kariyer fırsatları.

    ABD'de eğitim gördüğünüz bir alanda çalışmak istiyorsanız , başvurabileceğiniz en uygun program Internship. 18 yaşın üstündeki üniversite öğrencilerine, yüksek lisans ya da doktora öğrencilerine hitap eden Internship, staj programı olmasına karşın gençlere 1 ile 1.5 yıl arasında çalışma olanağı sunuyor. Öğrencilerin bu programa kayıt olabilmeleri için herhangi bir üniversitede kayıtlı olmaları ya da yeni mezun olmaları gerekli. Internship'te öğrenciler sadece eğitim gördükleri alanlarda, staj yapabiliyor ve ayda 1000 ile 1200 dolar kazanıyorlar. Staj süresi ise 1 yıl ile 1,5 yıl arasında değişiyor. Stajyer olarak başvuran adaylar arasında turizm, mühendislik, bilgisayar, işletme ve finans öğrencileri çok daha kolay iş bulabiliyor. Internship için de resmi işlemler, Work and Travel Programı'nda olduğu gibi Council tarafından yürütülüyor.
spacer
Copyright © Walleq 2007 - 2008 .Site Powered By Walleq
Gizlilik Politikası
shadow_right