shadow_left
spacer
Ana Menü
Amerika
Kanada
İngiltere
Almanya
Fransa
Avustralya
Japonya
Yeni Zelenda
Reklam


Bağlantılar

» isimler
» Siber Yazar
» Ferruh Mavituna Blog
Vizeler ve Green Card Çekilişi
greencard

Türklerin 'Green Card' şansı fazla

    Dünya genelinde en çok göçmenlik başvurusu, 'fırsatlar ülkesi' Amerika'ya yapılıyor. Bilim-teknoloji seviyesi, ekonomik gücü, çok seçenekli eğitim olanakları ve sosyal hayatıyla ABD, yeryüzünün her köşesinden insan için dünyanın cazibe merkezi. Bu özellikleri nedeniyle farklı din, dil, ırk, kültürden milyonlarca insana ev sahipliği yapıyor.

    ABD, eksik kalan işgücü potansiyelini artırmak için 1995 yılından bu yana her yıl 675 bin göçmeni kabul ediyor. Amerika'da halen 300 bin Türk var.

    Göçmen vizesi, diğer adıyla 'Green Card' (Yeşil Kart), süresiz olarak Amerika'da kalma ve çalışma hakkı veriyor. ABD'nin uzmanlık gerektiren sektörlerde açığı bulunuyor. ABD'ye göçmen olarak gidebilmek için özellikle bilgisayar, telekomünikasyon ve yazılım uzmanlarının şansı yüksek. Ayrıca tıp, yabancı dil öğretmenliği ve mühendisler için ABD'nin kapıları aralanıyor. 

Göçmen Olma Yolları

    ABD'ye göçmenlik başvuruları beş ayrı başlıkta değerlendiriliyor. İşe bağlı, aileye bağlı, yatırıma bağlı, siyasi sığınma yoluyla ve Green Card çekilişi yoluyla göçmenlik. Farklı biçimlerde ABD' de yaşama hakkı veriliyor.

Bu haklardan bazıları şöyle:
E-11 Vizesi : Olağanüstü yetenekli kişiler için.
E-12 Vizesi : Üstün yetenekli profesörler ve araştırma görevlileri için.
E-13 Vizesi : Çokuluslu şirket yöneticileri için.
E-2 Vizesi : Master ya da doktora eğitimi alanlar ile bilim, sanat veya iş alanında üstün yeteneği olan kişiler için.
E-3 Vizesi : Kalifiye elemanlar, üniversite mezunları, vasıfsız işçiler için.

    Ayrıca ailesinde Amerikan vatandaşı veya göçmen vizesi sahibi olanlar, 'aileye bağlı göçmenlik' başvurusu yapabiliyor. Yatırıma bağlı göçmenlik hakkından faydalanmak için ise 500 bin dolarlık yatırım yapmak ve ailesinden olmayan en az 10 kişiyi çalıştırmak gerekiyor.
Bütün bunların dışında ABD, Green Card almak için her yıl bütün dünyada 55 bin kişiye şans tanıyor. Her yıl bilgisayar tarafından yapılan Green Card çekilişiyle belirlenen kotalara göre farklı ülkelerden insanlara, sürekli oturma ve çalışma vizesi veriyor.

    Green Card başvurusunda bulunmak için meslek, yaş, eğitim, yabancı dil bilgisi gibi kriterlerin hiçbir önemi bulunmuyor.

Çekilişe kimler katılabilir?

    Amerikan rüyasını gerçeğe dönüştürecek sihirli kelime 'yeşil kart'. Çekilişe kim, nasıl katılabilir? İşte yanıtları... 19 yaşından itibaren en az lise mezunu ve en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olan, Amerikan vizesini almaya herhangi bir engeli bulunmayan herkes çekilişe katılabilir. İngilizce bilmek şart değil. Ancak Amerika'ya son üç yılda 50 bin göçmen veren ülkelerin vatandaşları çekilişe katılamıyor. Türkiye'nin verdiği göçmen sayısı bu rakamın çok altında olduğu için çekilişi kazanma şansı da yüksek. Çekilişe katılmak için para ödemeniz gerekmiyor.

Green Card avantajları

· Green Card sahibi, Türk vatandaşlığınızı devam ettirmekle birlikte, seçme ve seçilme hakkı hariç Amerikan vatandaşının tüm haklarına sahiptir.

· Green Card, size Social Security Number (Sosyal Güvenlik Numarası) alma hakkı verir, bu sayede Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde hem devlet hem de özel sektör kuruluşlarında çalışma imkanını elde etmiş olursunuz.

· En uygun koşullarda eğitim alabilirsiniz.

Green Card sonuçları

    Green Card sonuçları, çekilişten sonraki Mayıs-Temmuz aylarında açıklanıyor. Green Card çekilişini kazananların posta adreslerine sonuçlarla birlikte göçmen vizesinin nasıl yapılacağını açıklayan talimatlar yollanıyor. ABD vizesi almak için gerekli koşullara sahip olmayanlar, Green Card çekilişini kazansa dahi vize alamadıkları için Green Card sahibi olamıyorlar.

    Gerekli şartlara sahip olanlar ise vize işlemlerini yerine getirdikten sonra en geç 6 ay içinde ABD'ye giriş yapmak zorunda. ABD'ye ayak bastıktan sonra görevliler ilk önce parmak izinizi alıyor. Çekilişi kazanamayan başvuru sahipleri ise sonuçlar hakkında bilgilendirilmiyor.
spacer
Copyright © Walleq 2007 - 2008 .Site Powered By Walleq
Gizlilik Politikası
shadow_right