shadow_left
spacer
Ana Menü
Amerika
Kanada
İngiltere
Almanya
Fransa
Avustralya
Japonya
Yeni Zelenda
Reklam


Bağlantılar

» isimler
» Siber Yazar
» Ferruh Mavituna Blog
Amerika için vize almak
new_york

     Göçmen olmayan vizeler, geçici olarak kısa süreli ziyaret, turistik geziler, eğitim amaçlı, araştırma ve Amerikan Göçmen Servisi tarafından onaylanan görev amaçlı gibi kısa süreli seyahatler için veriliyor.

    ABD'ye giriş izni için öncelikle uzun bir süre geçerli olan pasaport gerekiyor. Marmara Bölgesi'nde yaşayanlar, ABD İstanbul Konsolosluğu'na, Marmara Bölgesi dışındaki yaşayanlar ise Ankara'daki Amerikan Büyükelçiliği'ne başvuruda bulunuyor. Başvurular ABD ve Türkiye tatilleri dışında pazartesi, salı, perşembe ve cuma günleri sabah 8.30-11.30 saatleri arasında kabul ediliyor.

    Gerekli olan evraklar, gidiş amacına göre farklı. Tehlikeli fiziksel veya psikolojik rahatsızlıkları olanlar, tüberküloz hastaları, ilaç bağımlıları, sicilinde adi suçlar bulunanlar, totaliter parti üyeleri ve daha önce ABD'ye kaçak yollarla girmeye çalışanlar vize alamıyor.
Şahsi görüşme, daha önceden uzun süreli vize almış olanlara, geçerli vizelerini eski pasaportlarından yeni pasaportlarına geçirmek isteyen kişilere gerekmiyor.

    Göçmen olmayan vizelerin en önemlileri F-1 öğrenci vizesi, M-1 öğrenci vizesi, H-1 işçi vizesi. Öğrenci vizesi alabilmek için, ABD'deki okuldan kabul mektubu, geçimini sağlayacak paranın olduğunu kanıtlayan banka cüzdanı, tapu gibi belgeler, en az bir yıl geçerli pasaport, iki adet yeni çekilmiş fotoğraf ve 45 dolar gerekiyor.

    İşçi vizesi, sözleşmeli olarak çalışan işçilere veriliyor. En az üniversite mezunu olmaları, aranan şartlardan yalnızca biri. Özellikle nitelikli kişiler kabul ediliyor. Vizeyi alanlar, altı yıla kadar çalışma hakkına sahip. Ancak serbest çalışanlar alamıyor. Mutlaka işverenle birlikte başvurulması gerekiyor.

    ABD'de yaşanan süre boyunca önemli olan ise vize süresinin dolması değil, vizenin verildiği statünün korunması. Çünkü, statü dışında kalanlar ihraç ediliyor. Devam edenler vize süresini uzatıyor.

spacer
Copyright © Walleq 2007 - 2008 .Site Powered By Walleq
Gizlilik Politikası
shadow_right